PROGRAM RETROSPEKTIVE FILMOVA KARPA AĆIMOVIĆA GODINE I KRATKI FILMOVI POLAZNIKA RADIONICE KINOAKTIV

6. i 7. decembra u dvorani Jugoslovenske kinoteke biće održana retrospektiva filmova istaknutog jugoslovenskog i slovenačkog reditelja, direktora fotografije, snimatelja i montažera Karpa Aćimovića Godine. Ovom prilikom, Karpu Aćimoviću Godini će biti svečano uručen Zlatni pečat jugoslovenske kinoteke, a biće održan i okrugli sto posvećen njegovom delu. U fokusu retrospektive su filmovi koje je ovaj autor realizovao u Beogradu, uz inserte koje do sada domaća publika nije imala prilike da vidi.

Drugog dana retrospektive, 7. decembra u 18.00 časova biće prikazani i kratki filmovi polaznika filmske radionice KINOAKTIV, koja je inicirana ove godine u okviru društva Slovenaca Sava. Inicijator radionice je Vladimir Šojat, filmski producent i montažer, a mentori su bili Miloš Tomić, filmski autor i animator, Dragomir Zupanc, filmski i TV reditelj.

Program retrospektive Karpa Aćimovića Godine:

Utorak, 06.12. u 18.00 Dragomir Zupanc:"Ram za nekoliko slika" (60’)
Utorak, 06.12. u 19.00 otvaranje izložbe fotografija o ličnosti i delu Karpa Aćimovića Godine
Utorak, 06.12. u 20.00 uručenje nagrade Zlatni pečat Jugoslovenske kinoteke Karpu Aćimoviću godini i otvaranje retrospektive
Utorak, 06.12. u 20.00 inserti iz opusa Karpa Aćimovića Godine uz prisustvo autora.

Sreda, 07.12. u 12.00 Okrugli sto - učesnici: Karpo Godina, Želimir Žilnik, Lordan Zafranović, Matjaž Ivanišin, Jovan Marković, Dragomir Zupanc, Vladimir Šojat. Moderator okruglog stola je dr Ivana Kronja. Razgovor će započeti projekcijom kratkog filma”Zvuk” Dragomira Zupanca (3‘). U okviru programa biće održana i promocija publikacije (readera) sa novim prilozima o opusu Karpa Godine. (Multimedijalna sala Jugoslovenske kinoteke)

Sreda, 07.12. u 18.00 kratki filmovi sa radionice KINOAKTIV:

1.      “Srećne i same” (2’13’’) film Stefane Savić

2.      “Kako su nastale poplave” (1’14’’) film Dušana Smolea

3.      “Porodični portret” (2’13’’) film Aleksandre Perić

predstavljanje učesnika radionice KINOAKTIV

Sreda, 07.12. u 18.15 “Karpopotnik” (48 min) - razgovor sa Matjažom Ivanišinom i Karpo Godinom
Sreda, 07.12. u 20.00 kratki filmovi (“Zdravi ljudi za razonodu”, “O ljubavnim veštinama”, “Imam jednu kuću“, „Šta je to med” i drugi) uz razgovor sa publikom.

Projekcije filmova iz opusa Karpa Godine biće na programu Jugoslovenske kinoteke i tokom decembra.

Ogranizatori i partneri: Društvo Slovenaca Sava, Frakcija, Jugoslovenska kinoteka, Slovenska kinoteka - filmski muzej, Ambasada Republike Slovenije u Beogradu, Ministarstvo kulture republike Srbije, Slovenski filmski Center.