UVOD

10. Revija DANI SLOVENAČKOG FILMA (DSF)

Filmska manifestacija Dani slovenačkog filma otvara vrata stvaraocima i gostima iz Slovenije u Jugoslovenskoj kinoteci 10. maja i traje do 14. maja 2024. godine. Ova jubilarna, deseta po redu revija je retrospektivna: biće prikazani filmovi autora, gostiju i učesnika od nastanka manifestacije 2015. godine, poput Bojana Labovića, Borisa Jurjaševiča, Urše Menart, Igora Zupea, Rožlea Bregara i Gregora Božiča. Uz dugometražna dokumentarna i igrana filmska ostvarenja, na programu su i kratki igrani i dokumentarni filmovi, čiji su autori takođe bili gosti i učesnici u proteklih deset godina.

Prvog dana revije, koja čitavu deceniju gradi most između dve kinematografije, premijerno će biti prikazana tri dokumentarna filma. Prvi - „Milko Bambič: U procesu stvaranja” u režiji Radovana Čoka - posvećen je slovenačkom konstruktivisti i likovnom umetniku, dok je drugi - „Diva iz Divače” montažera i reditelja Vladimira Šojata - o Iti Rini, internacionalno uspešnoj filmskoj glumici iz tridesetih godina prošlog veka. Deseta po redu revija Dani slovenačkog filma evociraće uspomenu na ovu glumicu koja povezuje Sloveniju i Srbiju, pozicionirajući ih u kontekst evropske kulture. Ita Rina je preminula upravo 10. maja 1979, na dan otvaranja revije, pa će prikazivanje ovog filma biti i svojevrstan omaž njenom liku i delu. Ostvarenje „Uhvaćeni na izvoru – Slovenačka deca Lebensborna” rediteljke Maje Weiss, otvara reviju, a reč je o potresnim svedočanstvima ljudi koji su, kao deca partizana dati na vaspitanje i odgoj nemačkim porodicama.

Izložba fotografija, u holu Jugoslovenske kinoteke, posvećena je znamenitim gostima, autorima, organizatorima, volonterima, članovima Društva „Sava”, kao i istaknutim umetnicima koji su otvarali revije. Kao poseban kuriozitet, na izložbi će biti predstavljene i umetničke fotografije Irene Herak, savetnice za kulturu i medije Ambasade Republike Slovenije u Beogradu, koja je dala dragocen doprinos razvoju ove manifestacije.

Prikazivanje filma „Ples na kiši”, kultnog avangardnog ostvarenja Boštjana Hladnika iz 1961. godine, povod je za organizovanje tribine na temu „Prilozi za istoriju slovenačkog filma”. Uz kritičare i teoretičare iz Slovenije, na tribini će učestvovati i domaći poznavaoci slovenačke kinematografije i akteri značajni za razvoj filmske produkcije. Razgovore moderira dr Ivana Kronja, filmolog.

Poslednjeg dana manifestacije predviđen je susret predstavnika dve filmske škole: AGRFT iz Ljubljane (Akademija za gledališče, radio, film in televizijo) i FDU iz Beograda (Fakultet dramskih umetnosti), a biće održane radionice i predavanja. Dekani i profesori će razmeniti iskustva iz oblasti obrazovanja i podstaći saradnju među novim filmskim naraštajima. Nakon toga biće prikazan izbor studentskih filmova u okviru programa DSF+.

Odabrani filmovi sa jubilarne revije biće prikazani i u Kulturnim centrima Niša, Novog Sada, Pančeva, Smedereva, Vršca, Kovina i Bora.

Revija DSF održava se u organizaciji Društva Slovenaca u Beogradu – Društva „Sava“, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ministarstva kulture Republike Slovenije, Ambasade Republike Slovenije u Beogradu, Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine i partnersku podršku Filmskog centra Slovenije, Filmskog centra Srbije i Jugoslovenske kinoteke.